Learning Beyond | Best Certification Courses For Civil Engineers

IS Codes

Manual Design Of Two Way Slab

Manual Design Of Two Way Slab

In this blog, you will learn step by step about the manual design of a two way slab for one floor of the G + 5 building procedure using I.S. 456:2000. For daily blogs, subscribe to our blog page and learn complete information about the structural engineering industry Given :- 1) Grade of Concrete = M202) Grade of Steel = Fe5003) Clear Cover to Reinforcement (c) = 20 mm4) Dimension of Slab =  (3050mm X 4180 mm)5) Assume Beam Support (Bearing) = 230 mm6) Unit Weight of Concrete = 25 kN/m2 Step 1 :- Aspect Ratio (Refer Cl. No. D-1.11, Page No. 90 , I.S. 456:2000) Lx = 3050 mm & Ly = 4180 mm  …(Given)Therefore, Ly/Lx = 4180/3050 = 1.37 < 2  …(Two Way Slab) Step 2 :- Depth of Slab (D) Basic Value (B.V.) = L / D = 26Assume % of Steel = 0.25 %Therefore, Modification Factor (M.F.) = 1.35 …(Refer Fig. 4 , Page No. 38 , I.S.456:2000)Therefore, Effective Depth (d) = SPAN/B.V.X.M.F =  [3050 / (26 X 1.35)] = 86.894 mm Assume Bars to be Provided of Diameter = 8 mm & Provide Clear Cover to Reinforcement = 20 mmTherefore, Overall Depth of Slab (D) = d + c + (8/2) = 86.894 + 20 + 4 = 110.894 ≈ 125 mmTherefore, Effective Depth Provided (dprovided) = D – c – (8/2) = 125 – 20 – 4 = 101 mm Step 3 :- Effective Span (le)                Minimum of,       i) Le = Lx + Bearing = 3050 + 230 = 3280 mm                                          ii) Le = Lx + d = 3050 + 101 = 3151 mm               Therefore,  Effective Span (Le) = 3151 mm Step 4 :- Load Calculations Consider 1 m Strip of Slab,i) Self Weight of Slab (DL) = D X Unit Weight of Concrete                                             = 0.125 X 25                                             = 3.125 kN/m2ii) Live Load (LL)               = 2 kN/m2  …[Refer Table No. 1 , Page No. 7 , I.S. 875  (Part 2) : 1987]iii) Super Imposed Dead Load (SIDL) =      Floor Finish = Wt. of Screeding (50 mm Thk.) + Flooring (10 mm Thk.)                          = (0.05 X 24) + (0.01 X 22) …[Refer I.S. 875 (Part 1) : 1987]                          = 1.42 kN/m2                          ≈ 1.5 kN/m2 Total Load (W) = 3.125 + 2 + 1.5                          = 6.625 kN/m2                          ≈ 6.63 kN/m2Total Ultimate Load (Wu) = 6.63 X 1.5                                           =  9.945 kN/m2                                            ≈ 9.95 kN/m2 Step 5 :- Maximum Design Bending Moment (Mumax) Ly/Lx 1.3 1.37 1.4 -αx 0.065 ? 0.071 +αx 0.049 ? 0.053 Refer Table No. 26, Page No. 90 , I.S. 456:2000 Shorter Span Moments :- 1) -ve Moment at Continuous Edge :- By Interpolation, -αx = 0.065+[{(0.071-0.065) / (1.4-1.3)} X (1.37 – 1.3)]      = 0.0692 Mu = -αx . Wu . le2     = 0.0692 X 9.95 X  3.1512        =  6.836 kN.m 2) +ve Moment at Mid-Span :-By Interpolation,+αx = 0.049+[{(0.053-0.049) / (1.4-1.3)} X (1.37 – 1.3)]      = 0.0518 Mu = +αx . Wu . le2     = 0.0518 X 9.95 X  3.1512       =  5.117 kN.m Longer Span Moments :- 3) -ve Moment at Continuous Edge :-Mu = -αy . Wu . le2     = 0.047 X 9.95 X  3.1512        = 4.64 kN.m 4) +ve Moment at Mid-Span :-Mu = +αy . Wu . le2     = 0.035 X 9.95 X  3.1512       = 3.46 kN.m Therefore, Maximum Design Bending Moment (Mumax) =  6.836 kN.m Step 6 :- Check For Depth               Equate   Mumax & Mulim,              Mumax =  Mulim             6.836 X 106 = 0.133 X fck X b X dreq2              6.836 X 106 = 0.133 X 20 X 1000 X dreq2dreq= 50.7 mm  < 101 mm   …(dreq< dprovided)              Therefore,  Safe Step 7 :- Area of Steel Calculation :- Spacing of Bars :- As per Cl. No. 26.3.3 (b) , Page No. 46 , I.S. 456 : 2000Maximum SpacingBetween Bars          < Minimum of   i) 3d                                                          ii) 300 mmTherefore,Maximum Spacing Between Bars = i) 3 X 101 = 303 mm                                                         ii) 300 mm Note:- Generally We Provide 200 mm Maximum Spacing Between Bars. Spacing of Bars = Area of one bar/ Area of steel * 1000 Along Shorter Span (Lx)  :- 1) At Support :-          = 162.18 mm2Spacing of Bars = (Area of One Bar / Area of Steel) . 1000Consider Bars to Provide are of Diameter 8mm.Therefore, Spacing of Bars = [(π/4) X 82 / 162.18] X 1000 = 3709.98 mmNote:- Generally We Provide 200 mm Maximum Spacing Between Bars. 2) At Mid-Span :-          = 120.1 mm2Spacing of Bars = (Area of One Bar / Area of Steel) . 1000Consider Bars to be Provide are of Diameter 8mm.Therefore, Spacing of Bars = [(π/4) X 82 / 120.1 ] X 1000 = 418.58 mmNote:- Generally We Provide 200 mm Maximum Spacing Between Bars. Along Longer Span (Ly)  :-   d =  dprovided – diameter of bar provided along shorter span = 101 – 8 = 93 mm 1) At Support :-          = 118.53 mm2Spacing of Bars = (Area of One Bar / Area of Steel) . 1000Consider Bars to be Provide are of Diameter 8mm.Therefore, Spacing of Bars = [(π/4) X 82 / 118.53] X 1000 = 424.13mmNote:- Generally We Provide 200 mm Maximum Spacing Between Bars. 2) At Mid-Span :-          = 87.74 mm2Spacing of Bars = (Area of One Bar / Area of Steel) . 1000Consider Bars to be Provide are of Diameter 8mm.Therefore, Spacing of Bars = [(π/4) X 82 / 87.74] X 1000 = 572.97 mmNote:- Generally We Provide 200 mm Maximum Spacing Between Bars. Note:- Calculation of Distribution Steel is Eliminated, Since it is a Two Way Slab. Step 8 :- Check For Deflection :- % of Steel = Pt = 100. Astreq / b.dTherfore, Pt = (100 X 120.1) / (1000 X 101) = 0.11 %Therefore,  Fs = 0.58 X 500 X (120.1 / 251.36) = 138.56  N/mm2% of Steel Provided = Pt = 100. Astprovided  / b.dTherefore , Pt = (100 X 251.36) / (1000 X 101) = 0.248 %M.F. = 2.0Now,

Manual Design Of Two Way Slab Read More »

critical-section-of-one-way-shear

Manual Design Of Footing Of G+5 Building Using I.S. 456:2000

In this blog you will learn Manual Design Of Footing of G+5 Building Using I.S. 456:2000 with the help of example. Step by step guid to clear conceptLearn Complete Structural Engineering Indusry Requirements Practically With Our Daily Blogs Series Given: Load Calculation (Step 1): Load From Column      = 1500 kN Self Weight of Footing = Assume 10% of the column load                                     = (10/100) X 1500                                     = 150 kN  ———————————————————–Total Weight (W)         = 1650 kN Area of Footing (A) (Step 2): Area of Footing (A) = Total Weight (W) / Net Soil Bearing Capcity (S.B.C.)= 1650 / 300= 5.5 m2Take Equal Projections From Both Sides, 5.5 = (0.6 + 2x) . (0.3 + 2x)5.5 = 0.18 +1.2x + 0.6x + 4×25.5 = 0.18 +1.8x + 4×2Therefore, by Solving Above Equation,x = 0.95 mTake Projection of 1 m on Both Side. Therfore, Size of Footing = (0.3+ 2 X 1 ) & (0.6 + 2 X 1) = 2.3 X 2.6 mTherefore Area of Footing Provided = 2.3 X 2.6 = 5.98 m2 Upward Soil Pressure (Pau) (Step 3): Pau = (Factored Load of Column / Actual Area of Footing Provided)     = 1.5 X 1500 / 5.98Pau= 376.25 kN/m2 Bending Moment (B.M.) (Step 4): The Critical Section for B.M. Along the Column Face as Shown in the Figure 2, From X-axis:      = (2.6 – 0.6) / 2     = 1 mConsider  a Strip of 1m.Therefore, Mux = [Pau X 1 X (Cx2/2)]                         = [376.25 X 1 X (12 /2)]                 Mux = 188.125  kN.m From Y-axis:      = (2.3 – 0.3) / 2     = 1 mTherefore, Muy = [Pau X 1 X (Cy2/2)]                         = [376.25 X 1 X (12 /2)]                  Muy = 188.125  kN.m Depth of Footing Required (dreq) (Step 5): Equate The Maximum Bending Moment (Max. of Mux & Muy) With Limiting Moment of Resistance ,Consider a Strip of 1m.Mumax= Mulim188.125 X 106 = 0.133 fck.b.dreq2188.125 X 106 = 0.133 X 20 X 1000 X dreq2dreq = 265.94 mmProvide 12 mm Diameter Bars at a Clear Cover of 50 mm.Therefore, Overall Depth (D) = 265.94 + 50 + (12/2)                                                = 321.94 mm ≈ 600 mm …(rounded -off on higher side) Overall Depth (D) = 450 mmTherefore, Effective Depth Provided (dprovided) =  600 – 50 – (12/2) = 544 mm Area of Steel Calculation (Ast) (Step 6): Astx Along X-Direction: Astx = 826.8 mm2Provide 12 mm Diameter Bars.Spacing = (π/4 × 12² ÷ 826.8) ×100                        = 136.8 mm ≈ 125 mmProvide 12 mm Diameter Bars @ 125 mm c/c Asty Along Y-Direction: Asty = 826.8 mm2Provide 12 mm Diameter Bars.Spacing = (π/4 × 12² ÷ 826.8) ×100                        = 136.8 mm ≈ 100 mmProvide 12 mm Diameter Bars @ 100 mm c/c Check For One Way Shear (Step 7): The Critical Section for One Way Shear is Taken at a Distance of ‘d’ From Column Periphery. The Offset x = Cx – d = 1 – 0.544 = 0.456 mSimilarly,  y = Cy – d  = 1 – 0.544 = 0.456 mDepth of Footing at Critical Section (d’) = 544 mm Shear Force Along X-Direction :-Vux = x . L . Pau = 0.456 X 1 X 376.25 = 171.57 kN Shear Force Along Y-Direction :-Vuy = y . B . Pau = 0.456 X 1 X 376.25 = 171.57 kN Vumax = 209.2 kN Nominal Shear Stress (τv): τv  = Vumax/ b’.d’ = [(171.57 X 103) / (1000 X 544)]  = 0.32 N/mm2 % of Steel (Pt): Pt = 100 Astmax / b’d’ = [(100 X 1130) / (1000 X 544)] = 0.21 % Design Shear Stress (τc): τc =  0.32 N/mm2  > 0.32 N/mm2As, τc > τv    … Safe in One Way Shear Pt τc  ( For M20) <0.15 0.28 0.21 ? 0.25 0.36 Refer Table No. 19, Page No.73, I.S. 456 : 2000 Check For Two Way Shear (Step 8): The Critical Section for Two Way Shear is Taken at a Distance of ‘d/2’ From Column Periphery. Depth of Footing at Critical Section (D’) = 750 mmEffective Depth at Critical Section = d’ = 600 – 50 – (12/2 ) = 544 mmb’ = 2 . Perimeter of Critical Section    = 2 X (1144 + 844)    = 3976 mm Shear Force on Shaded Area is Given by,Vu = (Footing Area – Critical Section Area) . Upward Soil PressureVu = [(2.6 X 2.3) – (1.144 X 0.844)] X 376.25Vu = 1886.7 kN Nominal Shear Stress (τv): τv  = Vumax/ b’. d’ = [(1886.7 X 103) / (3976 X 544)]  = 0.87 N/mm2 Design Shear Stress (τc’): τc‘= ks. (0.25√fck )Where,  ks= Minimum of,    i) 1                                            ii) 0.5 + βc = 0.5 + 0.5 = 1                                             Where, βc = (Breadth / Depth)column = 300 / 600 = 0.5Therefore, ks= 1 Therefore,   τc‘= 1 X (0.25√20) = 1.118 N/mm2   >  0.87 N/mm2As, τc > τv    … Safe in Two Way Shear

Manual Design Of Footing Of G+5 Building Using I.S. 456:2000 Read More »